טופס ירוק (רש"ל 18)

 
המכללה לבטיחות ונהיגה במבי
 מכשירה נהגים לנהיגה ובטיחות במגוון תחומים: לימודי תיאוריה לכל סוגי הרכב, רישיון למלגזה ומלגזה טלסקופית, רישיון למכונה ניידת, רישיון לטרקטור וטרקטורון, רישיון לרכב משא קל או כבד, רישיון לרכב ציבורי, היתר הפעלת עגורן גשר/ העמסה עצמית, היתר לעבודה בגובה ורענוני נהיגה ובטיחות. כמו כן, מועברות הרצאות בטיחות ובטיחות וגיהות בעבודה, ניהול סיכונים במקום העבודה, קורסים לנאמני בטיחות, בטיחות במעבדה, בטיחות באש ועזרה ראשונה, ועוד.


טופס ירוק הינו טופס המאגד את פרטי התלמיד המעוניין ברישיון נהיגה מכל סוג שהוא.
טופס ירוק הינו תנאי בסיסי והכרחי להתחלת תהליך של הוצאת רישיון נהיגה.
     

תהליך הוצאת טופס ירוק:
 

  • יש לגשת לאחת מתחנות הצילום של משרד התחבורה יחד עם ת.ז או דרכון בתוקף.
  • יש לבקש את הטופס הרלוונטי טרקטור / מלגזה / מכונה ניידת.
  • תלמיד המבקש להוציא טופס ירוק לטרקטור / מכונה ניידת, צריך לעבור בדיקות עיניים ורופא משפחה. על הרופאים למלא בגב הטופס הירוק את ממצאי הבדיקות הרפואיות.
  • לאחר החתמת הרופאים על הטופס, יש להחתים אותו במשרד הרישוי- כשירות רפואית.
  • תוקף טופס ירוק הוא לשלוש שנים כולל הבדיקות הרפואיותתלמיד המבקש להוציא טופס ירוק למלגזה, אינו צריך לבצע בדיקות רפואיות כלשהן ואין צורך להחתים במשרד הרישוי. 

אולם עליו לשים לב להיתר הרשום באדום בחלק העליון של הטופס.

 

  1. היתר 129- רישיון מלגזה עד 20 טון למי שיש רישיון נהיגה B.
  2. היתר 130- רישיון מלגזה בלי הגבלה של כושר נשיאה ,רישיון דרגה C1 ומעלה.

 

טופס ירוק - מידע מקצועי מורחב
 
טופס ירוק הינו השלב הראשון בלימוד הנהיגה. הדבר הבסיסי ביותר בעבור מי שמבקש להיות נהג, זו ראייה טובה. על מנת להוציא טופס ירוק יש לגשת לחנויות אופטיקה מורשות ולבקש בדיקת ראיה לצורך הוצאת רישיון הנהיגה. האופטומטריסט מצלם את מבקש הרישיון ויבצע בדיקה קצרה שתבחן את כשירותו לנהיגה. חדות הראיה של מי שמבקש רישיון נהיגה לצרכים פרטיים (כלומר לא נהגי משאיות, מוניות וכד') צריכה להיות 6/12 לפחות, כלומר מספיקה עיין אחת שרואה טוב. במידה והראייה לא עומדת ברף זה, יתבקש הנהג לנהוג עם עזרי ראייה, כגון משקפיים או עדשות מגע. הערה זו תבוא לידי ביטוי בטופס הירוק ובהמשך גם ברישיון הנהיגה.
מהאופטיקה יצא הנהג עם טופס, שצבעו אכן ירוק ועליו התמונה של מבקש הרישיון ואישור שעבר בהצלחה בדיקת ראיה.

בשלב השני, יש לבדוק שלמבקש הרישיון אין בעיות בריאות שיכולות למנוע מבעדו להיות נהג בטוח. כאן מדובר בעיקר על בעיות בריאות הבאות לידי ביטוי בהתקפים פתאומיים, כמו למשל אפילפסיה והתקפי לב. הסיבה היא כמובן שאין סממנים שיכולים להזהיר את האדם מפני ההתקף הצפוי, ובזמן ההתקף האדם מאבד לגמרי את השליטה על גופו. במצב כזה, כמובן שאין שום שליטה על רכב, ומכאן ועד לתאונה קטלנית הדרך קצרה מאוד.
האחראי על אישור וחתימה לגבי תקינות בריאותו של האדם על גבי הטופס הירוק הינו רופא המשפחה.

טופס ירוק הוא בעצם המסמך שמרכז את כל התהליך לשם הוצאת רישיון נהיגה. הוא מתחיל מבדיקות רפואיות, קורס ללימוד נהיגה על מלגזה טרקטור מכונה ניידת, עובר דרך מבחן התיאוריה ועד להצלחה בטסט המעשי.
 
בהצלחה לכל הנהגים המתחילים!