יום עיון- ניתוח פסק דין כרמון והשפעתו 12.2.19

פסק דין תקדימי בעולם הבטיחות. ביום העיון ננתח את פסק הדין שניתן נגד חברת אילן כרמון והשתלשלות האירועים, ונדון בהשפעתו על ממונה הבטיחות.יועצי בטיחות יפצו משפחת הרוג בבניין
ממונה בטיחות ישלם פיצוי למשפחת פועל בניין שנהרג באתר בנייה שבו נשכר לתת את שירותיו, כך הכריע לאחרונה נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים אהרן פרקש. חברת "אילן כרמון בטיחות בע"מ" תשלם 20% מתוך 965 אלף שקל (193 אלף שקל) שנפסקו כפיצוי למשפחת ההרוג, מאג'ד עבד אללטיף ג'עאפרה, בן 25, פלסטיני מתרקומיא שליד חברון.

חיי אדם על הכף
 "הגעתי למסקנה, כי יש מקום לקבל את ההודעה נגד כרמון ולהטיל עליה אחריות יחסית לתאונה". כתב השופט פרקש בפסק דינו. "כרמון מילאה את אחד התפקידים החשובים במסגרת פרויקט בנייה שמטרתו העיקרית היא בטיחות בעבודה ושמירה על חיי העובדים והנמצאים באתר העבודה. במקום בו חיי אדם מונחים על הכף, אם סברה כרמון כי אין באפשרותה לבצע את עבודתה... היה עליה לסיים את התקשרותה מול הנתבעת".
 עם זאת הדגיש השופט כי שני הצדדים התרשלו בתפקידם. "התנהלותם הרשלנית של הצדדים... מהווה הפרה של חובתם כלפי התובע והיא זו שהובילה לאירוע התאונה", נכתב. לגבי החברה המבצעת קבע השופט כי התרשלה כאשר לא גידרה את השטח ולא עשתה שימוש במנוף לשינוע התבניות.
מתוך אתר כלכליסט www.calcalist.co.il
 
פסק דין כרמון הינו פס"ד תקדימי בעולם הבטיחות. על כן ראינו לנכון לקיים יום עיון בנושא בתאריך 12.2.19, המנתח את פסד הדין ודן בהשפעותיו על ממונה הבטיחות ועבודתו.
 
יום העיון מורכב מארבעה חלקים עיקריים:
  • השתלשלות האירועים עד פסק הדין במחוזי .
  • הערעור לבית המשפט העליון.
  • כיצד משפיע פסק דין תקדימי זה על עבודת ממונה הבטיחות?
  • העלאת דילמות ודיון עליהם.
 
המרצה הינו עו"ד וותיק, מרצה בקורס ממוני בטיחות ובעל ידע בנושא- עו"ד פיני ברזילאי.

להרשמה יש להתקשר 08-8592779 או לשלוח מייל ל-  safety@bambischool.co.il
 
צוות המכללה לבטיחות ונהיגה במבי ו Safety Ring