שאלות נפוצות- טופס ירוק

 

מה זה טופס ירוק?

טופס ירוק או בשמו הרשמי רש"ל 18, הוא טופס בקשה להוצאת כל רישיון נהיגה במדינת ישראל. אדם שמעוניין להוציא רישיון לרכב פרטי/ טרקטור/ מלגזה/ מכונה ניידת/ אוטובוס/ מונית/ משאית וכו', חייב להוציא טופס ירוק ייעודי לאותו הקורס אותו הוא מעוניין לעשות. בסיום הקורס, יש ללכת עם הטופס הירוק חתום למשרד הרישוי כדי להנפיק את הרישיון.

איפה אפשר להוציא טופס ירוק?

טופס ירוק ניתן להוציא בחנויות אופטיקה שזכו במכרז של משרד הרישוי, יש כמעט בכל עיר חנות כזו. לרשימת החנויות להוצאת טופס ירוק לחצו כאן

אם יש לי טופס ירוק לרכב, אני יכול כבר להשתמש בו גם לרישיון לטרקטור?

לא. כל טופס ירוק הוא טופס ייעודי לאותו רישיון. בחלק העליון של הטופס הירוק כתוב בצבע אדום לאיזה קרס הוא מיועד, רכב פרטי/ טרקטור/ מלגזה/ מכונה ניידת/ משאית/ קטנוע/ אוטובוס וכו'.


מאיזה גיל אפשר להוציא טופס ירוק?

הוצאת טופס ירוק תלויה בקורס אליו הטופס מיועד. זאת אומרת, טופס ירוק לטרקטור ניתן להוציא החל מגיל 15 ובתנאי שלתלמיד יש תעודת זהות (בגלל שניתן להתחיל קורס טרקטור כבר בגיל 15). טופס ירוק למלגזה לדוגמא, בגלל שניתן לעשות קורס מלגזה מגיל 18 בלבד, את הטופס הירוק למלגזה ניתן להוציא החל מגיל 18. טופס ירוק למכונה ניידת אפשר להוציא החל מגיל 17.

מה צריך כדי להוציא טופס ירוק?

בשביל להוציא טופס ירוק, יש להגיע באופן אישי לאחת מחנויות האופטיקה שזכו במכרז של משרד הרישוי, עם תעודת זהות או עם דרכון בתוקף (עם תמונה עדכנית). כשהגעת לחנות האופטיקה, עליך לציין בדיוק איזה קורס אתה עושה על מנת שידעו איזה טופס להוציא לך.

האם לכל טופס ירוק צריך לעשות בדיקות עיניים ובדיקות רופא משפחה?

לא, זה תלוי בדרישות של משרד התחבורה לגבי כל קורס בנפרד. לדוגמא לקורס טרקטור חובה לעשות בדיקות עיניים ובדיקות רופא משפחה. לקורס מלגזה, צריך רק להוציא טופס ירוק למלגזה, ללא בדיקות עיניים ובדיקות רופא משפחה. קורס מכונה ניידת- כלי צ.מ.ה חובה לעשות בדיקות עיניים ובדיקות רופא משפחה.

אם החלפתי כתובת, האם הרישיון שלי ישלח לכתובת החדשה?

תלוי. יש להחליף כתובת במשרד הפנים ולוודא לאחר כשבועיים שהכתובת העדכנית מוזנת במחשבים של משרד הרישוי. רק לאחר שהכתובת מוזנת גם במחשבים של משרד הרישוי, הרישיון יצא עם הכתובת החדשה וישלח אליה.

מה לעשות אם הרישיון הקבוע לא נשלח אלי ואני עדיין עם הרישיון הזמני ששלחו לי?

קודם כל, חשוב לזכור שהרישיון הזמני תקף לחצי שנה ותאריך התוקף שלו רשום למעלה מצד ימין. במידה והרישיון הקבוע לא נשלח אליך, עליך להתקשר למספר 08-9949700. זה הטלפון של החברה שאחראית על שליחת הרישיונות הקבועים.

האם לטופס ירוק יש תוקף?

כן, טופס ירוק תקף לשנתיים בלבד מיום ההוצאה. במידה והחלפת פרטים אישיים- שם משפחה, כתובת וכו', רצוי להוציא טופס חדש.

האם הוצאת טופס ירוק כרוכה בתשלום?

הוצאת טופס ירוק אינה כרוך בתשלום. אבל, במידה ויש צורך לבצע בדיקות עיניים על הטופס, הבדיקה עצמה כרוכה בתשלום ומתבצעת באותו מקום בו הוצאת את הטופס הירוק.

אחרי שעשיתי תיאוריה, האם צריכים לחתום לי על הטופס הירוק?

לא, אחרי שעשית תיאוריה, מצרפים לך לטופס הירוק דף מודפס שכתוב אם עברת או נכשלת ואיפה טעית. על הטופס הירוק לא כותבים כלום. חשוב לא לאבד את הטופס והדף המצורף לו.